Jaki wózek inwalidzki wybrać? Na co zwrócić uwagę, kupując wózek inwalidzki? Lepszym rozwiązaniem będzie standardowy wózek inwalidzki czy elektryczny wózek inwalidzki? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie.
Inwalidzki wózek przeznaczony jest przede wszystkim do użytku przez osoby niepełnosprawne. Jakie rodzaje wózków można aktualnie znaleźć na rynku? Jaki wózek inwalidzki wybrać? Jakie parametry należy wziąć pod uwagę, dobierając optymalne rozwiązanie? Na powyższe pytania odpowiadamy w niniejszym wpisie. Zapraszamy do lektury już teraz.
Wózki inwalidzkie – jakie są rodzaje?
Na rynku aktualnie można znaleźć przeróżne warianty wózków inwalidzkich. Dostępny jest między innymi standardowy wózek inwalidzki, aluminiowy wózek inwalidzki, wózki elektryczne czy takie z możliwością szybkiego demontażu kół. Standardową opcją jest oczywiście wózek manualny, ale niektóre osoby preferują tak zwane wózki aktywne. Ważne, aby urządzenie było dostosowane do potrzeb użytkownika.
Warte uwagi są między innymi wózki inwalidzkie ze stabilizacją pleców i głowy oraz z funkcją odpowiedzialną za pionizację. Tego rodzaju urządzenia wybiera się głównie dla dzieci oraz dorosłych osób z zaawansowaną chorobą.
Wózek aktywny sprawdzi się przede wszystkim u osób, które chcą aktywnie spędzać czas. Wyróżniają się jednocześnie mocną i lekką konstrukcją, co sprawia, że doskonale radzą sobie w każdej sytuacji. Na rynku znajdziesz także specjalne wózki z możliwością odchylania oparcia czy z funkcją toalety. Te ostatnie to urządzenia z wyjmowanym siedziskiem wyposażone w pojemnik toaletowy.
Jeśli chodzi o wózek inwalidzki cena z reguły jest relatywnie wysoka. Dobry sklep z wózkami inwalidzkimi nierzadko oferuje różnego rodzaju promocje. Oczywiście, można znaleźć tanie wózki inwalidzkie, ale w przypadku, gdy wiemy, że dane funkcje są dla użytkownika niezbędne, nie warto z nich rezygnować.
Jak dobrać wózek inwalidzki?
Jak prawidłowo dobrać wózek inwalidzki? Przede wszystkim trzeba dopasować urządzenie do poziomu aktywności osoby niepełnosprawnej. Oprócz tego należy wziąć pod uwagę wiek i dostosowanie do konkretnych dysfunkcji. Na przykład dla osób starszych, które poruszają się głównie po domu czy mieszkaniu i korzystają przy tym z pomocy drugiej osoby, świetnym rozwiązaniem będą standardowe wózki inwalidzkie i rozwiązania specjalistyczne. Dla młodszych osób z uszkodzonym rdzeniem kręgowym w lędźwiowym odcinku poleca się wózki aktywne – szczególnie gdy niepełnosprawny ma silne ręce.
Pamiętaj również o tym, aby dopasować prawidłowo szerokość siedziska. Wystarczy zmierzyć szerokość miednicy i zdecydować się na takie siedzisko, które jest szersze o kilka centymetrów. Jeśli natomiast chodzi o aktywne wózki, szerokość siedziska nie powinna być większa niż 3 centymetry od szerokości miednicy.
Kolejnym czynnikiem jest oczywiście funkcjonalność oraz ewentualne akcesoria, które warto dokupić. Zwróć uwagę, czy interesujący Cię wózek inwalidzki ma takie opcje, jak odchylane podłokietniki, wyjmowane podnóżki, hamulce czy regulację pochylenia oparcia. Z akcesoriów natomiast poleca się dokupić poduszki przeciwodleżynowe, tacki czy stoliki. Są to oczywiście dodatki, które dostosowuje się do potrzeb użytkownika.