Wśród wielu zagrożeń zdrowotnych, z jakimi związane jest regularne palenie papierosów, dużą rolę odgrywa osłabienie płodności. Problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Wpływ palenia papierosów na płodność mężczyzny
Jakość nasienia ma bezpośredni wpływ na zdrowie reprodukcyjne mężczyzn. Przede wszystkim jest ona bardzo ważnym czynnikiem w kontekście płodności męskiej. Palenie papierosów wpływa na strukturę plemników, uszkadzając je i obniżając zdolność do zapłodnienia. U osób uzależnionych od nikotyny zauważa się nawet o ok. jedną czwartą mniej plemników. Dodatkowo, są one również mniej ruchliwe, co bezpośrednio zmniejsza szanse na zapłodnienie. Obniżona ruchliwość plemników utrudnia ich wnikanie przez śluz szyjki macicy, docieranie do komórki jajowej i skuteczne zapłodnienie.
Wpływ palenia papierosów na płodność kobiety
Nikotyna jest wrogiem dla kobiecych komórek jajowych. Szkodzi im i jest szczególnie niebezpieczna dla płodności, ponieważ ilość tych komórek jest ograniczona. U palących kobiet zauważa się spadek tzw. rezerwy jajnikowej, co powoduje brak owulacji. Nawet przy regularnych miesiączkach może być trudno zajść w ciążę. Nikotyna nie tylko negatywnie wpływa na rezerwę jajnikową, ale także powoduje uszkodzenia DNA pęcherzyków jajników.
Palenie papierosów przez kobiety w wieku rozrodczym powoduje uszkodzenie błon śluzowych i negatywnie wpływa na gęstość śluzu szyjkowego. To sprawia, że śluz staje się znacznie gęstszy, co utrudnia ruch plemników i zapłodnienie. U kobiet palących częściej występują zapalenia jajowodów i problemy z ich perystaltyką.
Substancje toksyczne obecne w dymie tytoniowym mogą też uszkodzić powstający zarodek jeszcze przed zagnieżdżeniem się w macicy. Ważnym powodem do porzucenia nałogu przed planowaniem ciąży jest podwyższone ryzyko ciąży pozamacicznej.
Wpływ palenia papierosów na płodność mężczyzny i kobiety. Podsumowanie
Palenie ma wpływ na każdy etap procesu rozrodczego, włączając w to dojrzewanie komórek jajowych i plemników, produkcję hormonów, transport zarodka i implantację. Działanie to powoduje uszkodzenia DNA zarówno w komórkach jajowych, jak i nasieniu. Kiedy planuje się powiększenie rodziny, nie sposób ignorować tych faktów. Choć walka z nałogiem i zmiana nawyków wymagają determinacji oraz starań, to wydaje się, że zdrowie przyszłego dziecka (oraz w ogóle większe szanse na jego narodziny) powinno być odpowiednią motywacją dającą rodzicom nagrodę za wysiłek w postaci porzucenia nałogu alkoholowego.
Bibliografia:
- T. Bączkowski, P. Ciepiela, W. Głąbowski, R. Kurzawa, Role of general practitioner in diagnosis and treatment of infertility, „Family Medicine and Primary Care Review” 2006, 8, 357-361.
- B. Sińska, A. Kucharska, E. Dmoch-Gajzlerska, Znaczenie diety w optymalizacji płodności kobiet, „Polski Merkuriusz Lekarski” 2014.