Utrata słuchu, która pojawia się stopniowo wraz z wiekiem jest powszechna. Prawie połowa populacji świata w wieku powyżej 65 lat ma pewien stopień ubytku słuchu. Jak rozpoznać niedosłuch w pierwszych objawach? Kiedy udać się do lekarza? Co robić, by temu zapobiec lub likwidować skutki niedosłuchu?
Niedosłuch – pierwsze objawy
Jak wspomnieliśmy, niedosłuch jest nieodwracalny. Jednak można zadziałać na tyle szybko, by jego oznaki nie dawały negatywnych skutków, zanim staną się wyjątkowo dokuczliwe. Więcej o tym, czym jest niedosłuch, przeczytasz na https://www.swiatsluchu24.pl/niedosluch. Objawy, na które należy zwrócić szczególną uwagę to:
- wytłumienie mowy i innych dźwięków,
- trudności w zrozumieniu słów, zwłaszcza w hałasie w tle lub w tłumie,
- problemy ze słyszeniem spółgłosek,
- częste proszenie innych, aby mówili wolniej, wyraźniej i głośniej,
- konieczność zwiększenia głośności telewizora lub radia,
- wycofanie się z rozmów,
- unikanie niektórych spotkań towarzyskich, kiedy wiadomym jest, że rozmowa będzie utrudniona z uwagi na hałas .
Kiedy niedosłuch staje się sprawą dla lekarza?
Zawsze, jeśli pogorszenie słuchu nastąpiło nagle, zwłaszcza w jednym uchu, i trwa dłużej, koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli problemy ze słuchem przeszkadzają w codziennym życiu. Ubytek słuchu związany z wiekiem pojawia się stopniowo, więc na początku możesz go nie zauważyć.
Niedosłuch – możliwe przyczyny
Przyczyny niedosłuchu mogą być różne.
- Uszkodzenie ucha wewnętrznego. Starzenie się i narażenie na głośny hałas może powodować zużycie włosów lub komórek nerwowych w ślimaku, które wysyłają sygnały dźwiękowe do mózgu. Kiedy te włosy lub komórki nerwowe są uszkodzone lub ich brakuje, sygnały nie są przesyłane tak skutecznie i dochodzi do utraty słuchu.
- Stopniowe gromadzenie się woskowiny. Woskowina może blokować przewód słuchowy i zapobiegać przewodzeniu fal dźwiękowych. Usunięcie woskowiny może pomóc w przywróceniu słuchu.
- Infekcja ucha i nieprawidłowy wzrost kości lub guzy. W uchu zewnętrznym lub środkowym każdy z nich może powodować utratę słuchu.
- Pęknięta błona bębenkowa. Głośne podmuchy hałasu, nagłe zmiany ciśnienia, szturchanie błony bębenkowej przedmiotem i infekcja mogą spowodować pęknięcie błony bębenkowej i wpłynąć na słuch.