Kawiarnia, restauracja czy bar to marzenie wielu osób. W wyobraźni wydaje się to banalnie łatwe. Wystarczy ustawić kilka stolików, zadbać o klimatyczne detale, wstawić ekspres i parę sprzętów pozwalających na przyrządzanie posiłków… W ciągu kilku lat maleńkie miejsce rozwinie się tak bardzo, że możliwe będzie przekształcenie go w pełnoprawną restaurację. Jak to często bywa, również w tym przypadku rzeczywistość często odbiega od wyobrażeń i już na etapie organizacji małej kawiarni konieczna jest dużo bardziej przemyślana. Nie mówimy tutaj nawet o biznesplanie, ale samym wyposażeniu. Jakie urządzenia gastronomiczne powinny znaleźć się w lokalu?
Wyposażenie lokalu gastronomicznego – od czego zacząć?
Przygotowania do otwarcia własnej knajpki najlepiej rozpocząć od pomysłu. Następnie warto zweryfikować, jak odnajdzie się ona na lokalnym rynku i czy istnieje grupa, która mogłaby stać się gronem stałych bywalców. Na tym etapie można sobie również zadać kilka pytań, które pozwolą oszacować wstępne koszty.
Jaki będzie profil lokalu?
Zazwyczaj sam pomysł wskazuje już status miejsca. Trzeba jednak pamiętać, że inne wymagania stawia przed inicjatorem klubokawiarnia, a inne – bar otwarty do późnych godzin nocnych. Największym wyzwaniem jest pełnowymiarowa restauracja, ponieważ konieczne będzie także wskazanie kuchni, w jakiej ma się ona specjalizować.
Ilu gości będzie on obsługiwać?
Liczba gości ma znaczenie z kilku powodów. Przede wszystkim pozwoli ona oszacować planowane zarobki i dzięki temu ustalić ceny w menu. Kolejną kwestią jest dostosowanie lokalu do wydawki przy wypełnionej sali. Jeśli bowiem w kuchni umieścimy urządzenie gastronomiczne wyposażone w cztery palniki, nawet najsprawniejsi kelnerzy nie będą w stanie wydać w krótkim czasie posiłków dla setki osób. Planowana liczba klientów wskaże też, ile potrzeba miejsc siedzących oraz jak liczna powinna być obsługa.
Urządzenia gastronomiczne na wynajem czy na własność?
Ostatnim pytaniem, jakie powinien sobie zadać początkujący restaurator, wiąże się ze sposobem pozyskania wyposażenia gastronomicznego. Na rynku dostępne są dwie możliwości: zakup sprzętów we własnym zakresie oraz wynajęcie ich od profesjonalnej firmy zajmującej się udostępnianiem. W pierwszym odruchu wydawać się może, że korzystniejszą opcją będzie zakup, jednak ceny urządzeń gastronomicznych są dużo wyższe niż domowego AGD. Szczególnie początkujące firmy powinny rozważyć skorzystanie z usługi wynajęcia, ponieważ w dłuższej perspektywie obniży to koszty otwarcia lokalu. W większości tego rodzaju firm dostępne są również usługi związane z konserwację wypożyczonego sprzętu oraz nieograniczony serwis.
Podstawowe urządzenia gastronomiczne do profesjonalnej kuchni
Po zbadaniu potrzeb i możliwości nadchodzi moment urządzania wymarzonej knajpki. Wystrój i rozplanowanie ułożenia stolików to całkowicie swobodna inwencja. Jednak jeśli chodzi o wyposażanie kuchni, dobrze jest skorzystać z podpowiedzi bardziej doświadczonych osób. Które urządzenia gastronomiczne upłynnią pracę na kuchni i za barem oraz pozwolą na szybką obsługę swoich gości?
- Piec – czyli profesjonalny odpowiednik domowego piekarnika o znacznie większych możliwościach. Jest to jedno z bezapelacyjnie podstawowych urządzeń, a jego możliwości uzależnione są od konkretnego modelu. Najbardziej wszechstronnym rozwiązaniem będzie piec konwekcyjno-parowy, umożliwiający precyzyjną kontrolę temperatury i stopnia wilgotności w komorze, a przyrządzane w nim potrawy będą wypieczone i soczyste.
- Sprzęty do smażenia – w tej kategorii znajdują i tradycyjne patelnie, i dużo bardziej profesjonalne sprzęty do smażenia beztłuszczowego, takie jak płyty typu griddle, czy popularne w polskich restauracjach frytownice do smażenia na głębokim oleju.
- Urządzenie do gotowania – w kuchniach restauracyjnych gotowych do przyrządzania dużych ilości jedzenia, klasyczne garnki ustępują miejsca kotłom i steamerom, pozwalającym gotować na parze. Te ostatnie są szczególnie cenne, ponieważ umożliwiają przygotowanie posiłku w dużo krótszym czasie, dzięki czemu kuchnia może wydawać gościom dania przyrządzane na świeżo.
- Gastronomiczny robot kuchenny – najlepszym rozwiązaniem będzie robot planetarny o dużej mocy, z wieloma dodatkowymi nakładkami. Ręczne wyrabianie ciasta wydłuża cały proces jego przygotowania, a na to w profesjonalnej kuchni zazwyczaj brakuje czasu.
- Lodówki i szafy chłodnicze – każdy restaurator musi wiedzieć, że przechowywanie żywności jest obwarowane wieloma przepisami. Wśród nich jednym z najważniejszych jest odpowiednia temperatura lodówek i zamrażarek, a urządzenia gastronomiczne do chłodzenia wyróżniają się możliwością dokładnego sterowania temperaturą.
- Profesjonalna zmywarka – sprawna obsługa gości wymaga efektywnego i szybkiego zmywania naczyń, dlatego w każdej gastronomii przeznaczony do tego sprzęt znajduje się w podstawowym wyposażeniu.