Podstawowe narzędzie służące do walki z otyłością to dieta. Jednak bez dodatkowego wspomagania, którym jest aktywność fizyczna, uzyskanie oczekiwanych efektów może być trudnym zadaniem. Ruch, pomimo że jest zalecany osobom z nadwagą, traktowany jest jako metoda drugiej kategorii. Dobrze dobrany trening potrafi nie tylko przyspieszyć efekty diety, ale również pozytywnie wpłynąć na polepszenie stanu zdrowia. Chcesz zacząć ćwiczyć, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zobacz jakie ćwiczenia polecane są dla otyłych.
Jak określić otyłość?
Przybieranie na wadze jest procesem stopniowym. Dlatego bardzo łatwo jest przeoczyć moment pomiędzy nadwagą a otyłością. Dopóki nie pojawią się istotnie doskwierające symptomy, dodatkowe kilogramy stają się rzeczywistością, do której się przyzwyczajamy. Prostym sposobem na określenie stanu nadwagi jest wyliczenie współczynnika BMI
Co to jest współczynnik BMI
Wskaźnik masy ciała jest wartością określającą jego aktualny stan fizyczny. Wyrażony za pośrednictwem prostego wzoru matematycznego uwzględniający stosunek masy ciała do wzrostu podniesionego do kwadratu. W związku z tym, że został wymyślony ponad 200 lat temu, wielu specjalistów w dziedzinie dietetyki i odchudzania zarzuca mu brak wiarygodności. Mimo to nadal jest najbardziej popularnym parametrem określającym, stopień nadwagi lub otyłości.
Jak szybko wyliczyć współczynnik masy ciała?
Do wyliczenia współczynnika masy ciała wykorzystuje się dwie wartości. Pierwsza to masa a druga to wzrost. Wagę należy podzielić przez wartość wzrostu do potęgi drugiej. Żeby jednak uprościć sobie sprawę, można skorzystać z kalkulatora BMI. Można je z powodzeniem znaleźć na stronach związanych ze zdrowym odżywianiem lub aktywnością fizyczną. Do kalkulatora wpisuje się potrzebne dane i po chwili na stronie pojawia się wynik określający czy nasze ciało jest jeszcze w stanie nadwagi, czy też mamy już do czynienia z otyłością.
Ćwiczenia dla otyłych — jakie wybrać?
Osoby zmagające się z otyłością cierpią z powodu wielu dolegliwości. W zaawansowanych stanach otyłości pojawiają się również problemy z poruszaniem. Mimo wszystko aktywność fizyczna jest silnym orężem w walce z nadprogramowym tłuszczem. Istotne jest jednak to, żeby ćwiczenia było odpowiednio dobrane. Zbyt intensywne treningi wyczerpują organizm, przez co prowadzą do zniechęcenia i rezygnacji z aktywności fizycznej. Warto wybierać spośród takich, które nie będą bezpośrednio obciążały, i tak nadmiernie eksploatowanych stawów.
Ćwiczenie rekomendowane na początek
Duża nadwaga powoduje duże obciążenia na stawy, w szczególności kolanowy i skokowy. Dlatego nie zaleca się osobom z walczącym z otyłością ćwiczeń powodujących dodatkowe przeciążenia. Preferowane są raczej aktywności o niskim impakcie, takie jak:
- jazda na rowerze,
- aqua aerobik,
- pływanie,
- taniec,
- proste ćwiczenia siłowe,
- spacer.
Dodatkowo warto wprowadzić do grafiku dnia codziennego tzw. NEAT, czyli spontaniczną aktywność ruchową. Pozwolą one na zwiększenie liczby spalonych kalorii, wprawiając jednocześnie w lepsze samopoczucie. Do tego typu aktywności zalicza się: porządki domowe, grę na instrumencie, śpiewanie, chodzenie po schodach czy też pracę w ogrodzie. Ogólnie rzecz ujmując, są to wszystkie czynności, które prowadzą bezpośrednio do dodatkowego ruchu.
Zalety spacerów
Nadwaga i otyłość pojawiają się w efekcie dostarczania do organizmu zbyt dużej ilości kalorii z pożywienia. Odpowiedni bilans kaloryczny zapewnią właściwie ułożona dieta oraz aktywność fizyczna. Osobom rozpoczynającym drogę do nowej, lepszej sylwetki zaleca się spacery. Mimo że kojarzą się raczej z relaksem, to jednak maszerowanie w wyższym tempie potrafi spalić więcej kalorii, niż się tego spodziewamy. Przeciętna osoba, na godzinnym spacerze może spalić około 300 kcal. Spacery niosą również wiele innych pozytywnych rezultatów zdrowotnych, jak np.:
- dotlenienie organizmu,
- obniżenie ciśnienia krwi,
- poprawa ukrwienia narządów,
- zniwelowanie bólu w stawach,
- ogólne polepszenie mobilności.
10 000 kroków dziennie
W ostatnich latach bardzo popularne stało się liczenie kroków. Osoby chcące zgubić kilogramy skrupulatnie liczą każdy wykonany przez siebie krok. I choć popularne 10 000 kroków dziennie nie jest żadną naukową metodą, to z drugiej strony umożliwia kontrolę aktywności w ciągu dnia. Nie zawsze jest czas na wykonanie treningu, natomiast uzupełnienie puli kroków wspomaga efekt odchudzania. Chodzenie to najprostsza czynność, która z łatwością prowadzi do zmniejszenia nadwagi. Wystarczy zaopatrzyć się w krokomierz lub pobrać na smartfon aplikację do liczenia kroków.