Usunięcie macicy to poważny zabieg, najczęściej przeprowadzony w ostateczności, po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości leczenia. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i może pozostawiać po sobie pewne skutki uboczne. Nie u każdej kobiety one występują, jednak bardzo często pacjentki czują nieprzyjemne dolegliwości tuż po operacji, a czasem także długofalowe konsekwencje.
Czym jest histerektomia?
Histerektomia to inaczej operacyjne usunięcie macicy. Można przeprowadzić je częściowo, a więc usunąć tylko fragment organu. Czasem konieczna jest histerektomia całościowa, w której usuwa się macicę razem z trzonem, szyjką i przydatkami, a także radykalna, podczas której usunięciu podlega dodatkowo także górna część pochwy oraz okoliczne węzły chłonne. Decyzję o tak poważnym zabiegu lekarz podejmuje na podstawie indywidualnego przypadku pacjentki oraz po wykorzystaniu innych metod leczenia danego schorzenia.
Usunięcie macicy skutki uboczne
Skutki uboczne usunięcia macicy mogą być nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Mogą także pojawić się długofalowe konsekwencje zabiegu, które będą się utrzymywać długo po rekonwalescencji lub wystąpią dopiero po kilku czy kilkunastu miesiącach. Podstawową konsekwencją usunięcia macicy jest oczywiście całkowity zanik miesiączki oraz bezpłodność. Pacjentka zawsze powinna zostać o tym poinformowana. Jeśli jajniki nie zostaną usunięte podczas zabiegu, organizm nadal wydziela hormony płciowe, dzięki czemu nie występuje zjawisko przedwczesnego klimakterium. Oto niektóre skutki uboczne usunięcia macicy:
- przedwczesna menopauza,
- wypadanie pochwy,
- nietrzymanie moczu,
- większa podatność na infekcje,
- krwawienie z dróg rodnych,
- zrosty wewnątrzbrzuszne,
- suchość w pochwie,
- spadek libido,
- zaniżona samoocena.
W niektórych przypadkach zabieg może uszkodzić nerwy, przez co pacjentka będzie odczuwała drętwienie i mrowienie nóg. Po zabiegu kobiety często odczuwają silne dolegliwości bólowe, które ustępują po okresie rekonwalescencji.
Psychologiczne skutki uboczne usunięcia macicy
Usunięcie macicy to zabieg nieodwracalny, każdorazowo prowadzący do bezpłodności. Z tego względu pacjentki mogą odczuwać problemy emocjonalne w związku z koniecznością przeprowadzenia zabiegu. Jeśli kobieta chce być matką, może nawet upierać się przy przesunięciu zabiegu lub rezygnacji z niego. W takim przypadku bardzo przyda się wsparcie psychologiczne zarówno przed, jak i po zabiegu. Pacjentka musi zrozumieć, dlaczego zabieg został przeprowadzony i jak jej życie będzie teraz wyglądać. W niektórych przypadkach konieczne może być także leczenie wdrożone przez psychiatrę.
Materiał zewnętrzny.