Charakterystyka polskiego rynku pracy sprawia, że pracodawcy chętnie zabiegają o wykwalifikowanych, sumiennych pracowników. Przyciągają ich nie tylko wynagrodzeniem, ale również tzw. benefitami, czyli dodatkami do pensji. Wśród nich do najpopularniejszych na pewno należą pakiety medyczne. Czy to już norma? Czy nie oferując pracownikom opieki medycznej, zostajesz w tyle? Sprawdź!
Czym zajmuje się pulmonolog?
Pulmonolog to specjalista od chorób układu oddechowego. Czasami jest nazywany lekarzem od płuc, choć tak naprawdę zajmuje się wszystkimi narządami wchodzącymi w skład układu oddechowego, czyli:
- płucami,
- oskrzelami,
- tchawicą,
- krtanią,
- gardłem,
- jamą nosową.
Odpowiada za profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób atakujących te obszary. Zazwyczaj nie zajmuje się niegroźnymi infekcjami, takimi jak przeziębienie czy grypa, ponieważ do ich zwalczenia wystarczy pomoc lekarza pierwszego kontaktu. Do pulmonologa kierowani są pacjenci z bardziej złożonymi chorobami o charakterze przewlekłym i ostrym.
Jakie choroby leczy pulmonolog?
Pulmonologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem przede wszystkim tych bardziej skomplikowanych chorób układu oddechowego. To między innymi:
- zapalenie płuc lub oskrzeli,
- mukowiscydoza,
- astma oskrzelowa i choroby alergiczne układu oddechowego,
- gruźlica,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
- odma płucna,
- obturacyjny bezdech senny (OBPS),
- grzybica płuc,
- choroby śródmiąższowe płuc – m.in. sarkoidoza czy pylice.
Pulmonolog często wspomaga również pacjentów zmagających się z nowotworami układu oddechowego (np. płuc czy krtani). Jego pomoc bywa nieoceniona w przypadku rozpoznawania powikłań po infekcjach. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://cmp.med.pl/.
Kiedy odwiedzić gabinet pulmonologiczny?
Kiedy powinno się odwiedzić gabinet pulmonologa? Wskazaniami są przede wszystkim różne objawy ze strony układu oddechowego, takie jak:
- zaburzenia oddychania– nierówny, przyspieszony lub spowolniony oddech,
- duszności,
- częsty, męczący kaszel,
- krwioplucie,
- świszczący oddech,
- ucisk w klatce piersiowej,
- nawracające zapalenie płuc,
- szybkie męczenie się organizmu,
- trudności w złapaniu tchu,
- urazy płuc wynikające z obrażeń klatki piersiowej.
Warto reagować szybko, ponieważ te objawy mogą zwiastować poważne dolegliwości. Ponadto na regularne, profilaktyczne konsultacje u pulmonologa powinni się zgłaszać palacze (również ci palący wyłącznie e-papierosy). Wskazaniem do wizyty może być też bezsenność, ponieważ jej przyczyną czasami są choroby układu oddechowego.
Gdzie znaleźć gabinet pulmonologiczny?
Niestety dostęp do lekarzy tej specjalności bywa ograniczony, ponieważ jest można powiedzieć, że jest ona niszowa. Tymczasem w dobie COVID-19 i coraz częstszych powikłań pogrypowych zapotrzebowanie wzrasta. Pulmonolog w Warszawie oraz wielu innych dużych miastach nie powinien być trudny do znalezienia, jednak czas oczekiwania na wizytę na NFZ może być długi. Zdecydowanie krócej czeka się na konsultacje prywatnie – zwykle kilka dni. Wówczas można również udać się do gabinetu bez skierowania, co dodatkowo oszczędza czas przy groźnych lub uporczywych dolegliwościach.